TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.18.05.2016

Uçak bileti fiyatları seyahat severlerin yakından takip ettiği bir konudur. Çok değil, günümüzden 5-10 yıl öncesine kadar uzun mesafeli yolculuk yapmak, maliyetler yüzünden birçok insan için neredeyse imkânsızdı. Son 10 yılda uçak bileti fiyatı da artan havayolu firmaları sayesinde nerdeyse otobüs biletinden daha ucuz seviyelere indiği bir gerçektir. Bu ucuz uçak biletlerini kimisi bulabiliyor, ama kimisi niye ben ucuz bilet bulamıyorum diye söyleniyor. Bunun birçok sebebi var. Havayolu şirketlerinin uçak bileti fiyatlarını nasıl belirledikleri konusunda birbiriyle çelişen çok sayıda şey söyleniyor. Bu bilgilerden birçoğunun geçmişte doğru olsa da günümüzde yanlış olabiliyor. Aynı uçuş için farklı ücretlendirmeler veya uçaktaki birçok kişinin farklı fiyatlardan bilet alması, havayolu şirketlerinin stratejileriyle alakalı bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Ülkemizin en güzel illerinden biri olan Adıyaman ilimizin gerek turistik yerlerinin çok oluşu ve gelen turist (yerli-yabancı) sayısındaki artış, gerekse Adıyaman İlimizin nüfusuna kayıtlı yurttaşlarımızın sayısındaki artış her geçen gün hissedilir düzeyde ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda Adıyaman İl ziyaretlerimizde ve temaslarımızda yurttaşlarımızın ilettiği sorunlardan birinin de Adıyaman uçak bileti fiyatlarının yüksek oluşudur. Uçak bileti fiyatlarının yüksek oluşu sebebiyle hemşerilerimiz ulaşım sorunundan kaynaklı birçok aksaklık yaşamaktadırlar. Bu aksaklıklar sosyal alanlarda olduğu gibi ticari alanlarda da olabilmektedir.

                                                                                                         

                                                                                                          

 

     Oğuz Kaan SALICI

                                                                                             İstanbul MİLLETVEKİLİ

 

 

 

 

 

 

Buna istinaden;

1-Adıyaman ilimize düzenlenen uçak seferi sayısı kaçtır? Bunlardan kaçı Büyükşehir olan illere düzenlenmektedir? Bu uçakların günlük toplam yolcu taşıma kapasitesi kaçtır?

2-Adıyaman ilimize düzenlenen uçak seferlerinde karşımıza çıkan en ucuz bilet ile en pahalı bilet arasındaki fark ortalama kaç lira olarak seyretmektedir? Bu fark çok yüksek ise sebep nedir?

3- Başta Adıyaman olmak üzere özellikleri ile öne çıkmış illerimiz ile ilgili ulaşım alanında özel bir yenilemeye ve kolaylaştırmaya gidilmesi düşünülmekte midir? Düşünülüyor ise fiyatların yüksek olması değerlendirme kapsamına alınacak mıdır ve uçak bileti fiyatları düşürülecek midir?